dostać dotację na fotowoltaikę? Jak ekspert! - wyposażenie domu

fotowoltaika montaż

Jak wydajne są panele słoneczne

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest konwersja promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być używana do zasilania różnych urządzeń działających na prąd. Wydajność paneli słonecznych zależy więc od stopnia naświet

Dodane: 15-04-2020 04:01
dostać dotację na fotowoltaikę? Jak ekspert! - wyposażenie domu fotowoltaika montaż
lenia, więc oczywistym jest, że w okresie zimowym wydajność ogniw fotowoltaicznych spada, ponieważ dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Kiedyś powszechnie panował mit, że w Polsce instalowanie paneli fotowoltaicznych jest nieopłacalne właśnie ze względu na brak wystarczającego światła słonecznego. Jednak dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych panele fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne przy ograniczonym promieniowaniu słonecznym. Warto także mieć na uwadze fakt, że panele fotowoltaiczne są systemem, który zapewnia dodatkowe źródło energii przez wiele lat jest więc to inwestycja długoterminowa. Należałoby wspomnieć także o aspekcie ekologicznym, gdzie panele słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii są więc nieszkodliwe dla środowiska.


Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej

Panele fotowoltaiczne pozyskują energię elektryczną z przetwarzania promieniowania słonecznego za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Oznacza to, że energia elektryczna produkowana przez ogniwa słoneczne pochodzi z odnawialnego źródła energii, jest więc to rozwiązanie zdecydowanie ekologiczne. W Polsce istnieje specjalna organizacja zwana w skrócie PSES. Rozwinięciem tego skrótu jest Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej. Towarzystwo to zostało założone w 1994 roku i jego celem jest promowanie korzystania z energii słonecznej. Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej rozpowszechnia ideę wykorzystywania energii słonecznej. Ciekawostką dotyczącą tego stowarzyszenia jest to, że ma ono charakter całkowicie dobrowolny i samorządowy o celach niezarobkowych. Głównym celem tego stowarzyszenia jest więc zachęcanie ludzi do korzystania z energii słonecznej. Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej swoją siedzibę posiada w Warszawie i zajmuje się wydawaniem kwartalnika, który nosi tytuł Polska Energetyka Słoneczna.


Czemu służy zjawisko fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przemieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Czym jednak dokładnie jest zjawisko fotowoltaiczne i w jaki sposób zachodzi? Otóż mianem zjawiska fotowoltaicznego określa się zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko to należy do tak zwanych zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Po raz pierwszy zjawisko fotowoltaiczne zostało zaobserwowane w 1839 roku przez francuskiego fizyka i fizykochemika. Dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego możliwa jest konstrukcja ogniw fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne. Istnieje nawet osobna dziedzina naukowa zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zwana fotowoltaiką. Dzięki dokonaniu okrycia zjawiska fotowoltaicznego możliwe stało się budowanie i ulepszanie paneli słonecznych, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w użytku prywatnym.